PORIEŠENÝ KATRINEC

Autor: Ľudovít Daňo | 1.2.2018 o 20:39 | (upravené 8.2.2018 o 11:24) Karma článku: 5,25 | Prečítané:  2186x

Najdôležitejšie však je, že Katrinec bol poriešený a na čas uprataný, z čoho má pár čudákov nefalšovanú radosť. V Burkine Faso strednej Európy je to jednoducho tak, vlastne ako obyčajne. 

Dňa 12. 1. 2018 v skorých ranných hodinách vykonali policajti zaisťovacie akcie v okrese Prievidza, Topoľčany a Nitra. Boli zadržané tri osoby pre podozrenie z trestného činu vydierania spolupáchateľstvom podľa § 189 ods. 1 a ods. 4 písm. b) slovenského Trestného zákona. Dôvodom obvinenia je podozrenie z vydierania M. B. od ktorého mali žiadať peňažnú sumu vo výške 350 000 €. Obvinení Ivan Katrinec, pani M. K. a pán D. S. sú stíhaní väzobne. Toľko oficiálna verzia skutku, ktorú poznajú z médií občania tejto krajiny.

Aká je však skutočnosť? Dňa 12. 1. 2018 okolo šiestej hodiny rannej sa v prievidzskom byte vykonala zaisťovacia policajná akcia spojená so zastrašovacou demonštráciou sily. V byte obývanom Ivanom Katrincom však v tom čase spala aj jeho partnerka a štvorročný syn. Média o tomto nevedia a ani nikoho nezaujíma, akú traumu mohlo dieťa prežiť v prostredí ktorom sa pohybuje niekoľko po zuby ozbrojených osôb v maskách na tvárach.    

Verejnosť tiež nevie o tom, že túto sumu žiadali M. K. a D. S. vrátiť od nezastihnuteľného R. N. predsedu Strany mladých ľudí (IČO: 30792771, sídlo: Račianska 109/B, 831 02 Bratislava) a predsedu predstavenstva spoločnosti DUCTUS SMART HOLDING a.s. (IČO: 50327780, sídlo zhodné ako strana). Pán M. B., ktorý sa v danej trestnej veci považuje za poškodeného, je nielen ďalším štatutárnym zástupcom Strany mladých ľudí, ale tiež členom dozornej rady v uvedenej firme. Pán M. B. je teda blízkym politickým a obchodným partnerom  pána R. N., ktorý ako konateľ spoločnosti DUCTUS, s.r.o. (R. N. aj M. B. boli jej konateľmi a spoločníkmi; firma medzičasom preventívne vymazaná z obchodného registra v dôsledku zlúčenia so spoločnosťou, ktorej jediným spoločníkom a konateľom je rumunský štátny občan)  údajne vylákal od viacerých osôb vysoké sumy peňazí (celkom vraj viac ako 2 mil. €) pod zámienkou zabezpečenia účelovej dotácie z Ministerstva hospodárstva SR. Samozrejme že poškodení sa dočkali len sfalšovaného potvrdenia ministerstva o tom, že požadované finančné prostriedky im boli schválené a v lehote dohodnutej v následnej zmluve  im budú po splnení podmienok aj vyplatené. Medzi takto podvedenými mali byť aj pani M. K. a pán D. S., ktorí podali na predsedu Strany mladých ľudí R. N. v novembri 2017 trestné oznámenie.

Keďže po R. N. sa „zľahla zem“, poškodení sa kontaktovali s jeho spoločníkom  M. B. a požiadali ho o pomoc pri riešení danej veci. Tu sa treba zamyslieť nad situáciou v ktorej sa ocitli podvedení M. K. a D. S. Prísť nenávratne o 350 000 € nie je jednoduchou životnou situáciou. Je teda možné, že poškodený môže jednať spôsobom, ktorý je výrazne ovplyvnený emóciami. Dá sa predpokladať, že podvedený človek neovládne svoje emócie a v stave rozrušenia povie slová, ktoré sa pri bežnom interpersonálnom styku nepoužívajú. Vskutku obidvaja poškodení mohli prekročiť hranice slušnosti, avšak takéto reakcie môžu byť objektívnym dôsledkom stavu a povahy danej situácie. A tak sa stali z poškodených obvinení. Tragikomické slovenská realita. A orgány konali. Veľmi rázne a presvedčivo. Otázka znie, či podobne konali aj v prípade preverovania činnosti predsedu Strany mladých ľudí, keďže z médií sme sa o jeho činnosti nič nedozvedeli.

Veď načo sa snažiť o mimosúdne riešenie sporov, keď máme políciu a súdy. Každému je jasné, že na zhojenie práva má štát svoje orgány, inštitúcie a zákonné nástroje. A ako sú tieto efektívne a pružné? Ako kedy, ako kde a ako pre koho. Pravda je tiež taká, že Policajnému zboru SR neverí 53 % občanov a nedôvera občanov v súdny systém presahuje tesne 60 %. Kto takýto stav spôsobil? Samotní občania asi nie. Veď je verejne známe, že orgány tohto štátu neochránili státisíce občanov pred úžerou, pričom počet exekúcií vraj dosahuje číslo  3 mil. konaní. Takže naši poškodení M. K. a D. S. sa v nasledujúcich  rokoch dočkajú (pravdepodobne a či vôbec) toho, že podvodník (podvodníci) bude odsúdený a im ostane maximálne tak exekučný titul na nedobytnú pohľadávku.

Najdôležitejšie však je, že Katrinec bol poriešený a na čas uprataný, z čoho má pár čudákov nefalšovanú radosť. A koho trápi, že pani M. K. má vážne zdravotné problémy (v decembri 2017 bola hospitalizovaná) a že spoločne s D. S. (životným partnerom) sa starali o osemročné dieťa, ktorého zdravotný stav vyžaduje 24-hodinovú starostlivosť? Vraj je obava, aby v trestnej činnosti nepokračovali, resp. aby skutok nedokonali alebo spáchali čin, ktorým údajne hrozili. V Burkine Faso strednej Európy je to jednoducho tak, vlastne ako obyčajne. 

https://dano.blog.sme.sk/c/474568/pojem-poriesovanie-v-trestnom-prave-procesnom.htmll

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Viac stíhačiek ako my kúpili z okolitých krajín len Poliaci

Náklady na letovú hodinu majú americké F-16 rádovo vyššie ako gripeny.

ŽENA

Kúpete sa s deťmi a chodíte pred nimi nahí? Čo znamená nahota doma

Dokedy je v poriadku kúpať sa s deťmi?

Autorská strana Beaty Balogovej

Trump sa hrá so svetom ako rozmaznané dieťa

Je to najveľkolepejšia telenovela akú Biely Dom doteraz vysielal.


Už ste čítali?